10 najważniejszych filmów afrykańskich, które można obejrzeć za darmo

0 Comments

Kadr z filmu Touki Bouki (1973, reż. Djibril Diop Mambéty)

Mamy to szczęście, że żyjemy w czasach, w których większość informacji można łatwo znaleźć w Internecie. Kontynuując odkrywanie mojego zainteresowania filmami, przypominam sobie również czasy, kiedy nie wiedziałem, od czego zacząć i co oglądać podczas moich nocnych maratonów filmowych. Jednym z moich największych wyzwań jako kuratora filmowego jest znalezienie filmów, które są dostępne do obejrzenia za darmo w Internecie, zanim podejmę decyzję o wybraniu ich do pokazu. Na szczęście Youtube może być do tego bardzo przydatnym narzędziem. Dlatego też dzielę się z Państwem 10 najważniejszymi afrykańskimi filmami, które można obejrzeć za darmo (na Youtube). Jest to lista filmów specjalnie wyselekcjonowanych dla kinomanów, entuzjastów, studentów filmowych lub osób, które obecnie wyruszają w podróż po kinie afrykańskim.

Poniższe filmy zostały wybrane w porządku chronologicznym:

  1. La Noire De… [Black Girl] 1966 reż. Ousmane Sembène

Kraj: Senegal

Diouana to młoda Afrykanka, która wyjeżdża do Antibes po otrzymaniu propozycji pracy. Zdaje sobie sprawę, że jest traktowana jak służąca, co jest przeciwieństwem tego, czego oczekiwała od życia we Francji.

2. Touki Bouki 1973 reż. Djibril Diop Mambéty

Kraj: Senegal

Dwoje młodych ludzi spotyka się w Dakarze, a następnie postanawia zarobić pieniądze w Paryżu.

3. Carnaval da Vitória [Carnaval of Victory] 1978 reż. António Ole

Kraj: Angola

Angolski film dokumentalny o karnawale z 1978 roku.

4. Olhos Azuis de Yonta [The Blue Eyes of Yonta] 1992 reż. Flora Gomes

Kraj: Gwinea Bissau

Yonta jest potajemnie zakochana w przyjacielu swoich rodziców, ale on nie jest świadomy jej pasji.

5. Kuxa Kanema [The Birth of Cinema] 2003 reż. Margarida Cardoso

Kraj: Mozambik

Film dokumentalny o historii kina w Mozambiku i jego wpływie podczas i po kadencji Samory Machela.

6. Na Cidade Vazia [Hollow City] 2004 reż. Maria João Ganga

Kraj: Angola

Grupa dzieci uchodźców wojennych w towarzystwie siostry zakonnej leci samolotem do Luandy, stolicy Angoli. Kiedy przybywają na lotnisko, N’dala, 12-letni chłopiec, udaje się uciec od grupy i wyrusza na odkrywanie miasta.

7. Virgem Margarida [Virgin Margarida] 2012 reż. Licinio Azevedo

Kraj: Mozambik

Margarida omyłkowo trafia do obozu reedukacyjnego w Mozambiku, gdzie poznaje prostytutki. W obozie reedukacyjnym nawiązuje się między nimi więź.

8. Félicité 2017 reż. Alain Gomis

Kraj: Demokratyczna Republika Konga

Félicité opowiada historię silnej i dumnej kobiety, która śpiewa w barach w Kinszasie. Odrywa się od rzeczywistości, gdy jej 14-letni syn ulega wypadkowi samochodowemu.

9. Moça [Where Was I?] 2022 reż. Dénis Miala

Kraj: Angola

Moça to obraz miasta Luanda w trudnej sytuacji, które zmienia się wraz ze swoimi mieszkańcami, sukcesami i sprzecznościami: teraźniejszość i przeszłość nie zawsze harmonijnie współistnieją.

10. Domingo [Sunday] 2022 reż. Edgar Cláudio

Kraj: Angola

Para próbuje rozwiązać gorącą kłótnię w niedzielę, ponieważ w ich związku obowiązuje niezłomna zasada, aby rozwiązać problem tego samego dnia, w którym się zaczął. Jednak niedziela mija.

Wybrane filmy są odpowiednią reprezentacją klasycznych i współczesnych okresów kina afrykańskiego z Senegalu, Angoli, Gwinei Bissau, Mozambiku i Demokratycznej Republiki Konga.

Historie te składają się z własnej narracji, która eksploruje melancholijne, nostalgiczne, podnoszące na duchu i inspirujące tematy, które, mam nadzieję, przypadną Państwu do gustu.

Tags: , , , , , , ,