10 filmów, gdy czują się Państwo zagubieni, zdezorientowani lub po prostu zmęczeni

0 Comments

Wszyscy tam byliśmy. Wyczerpani dniem bezczynności. A może po dniu robienia czegoś pozbawionego jakiegokolwiek celu lub radości. Czujemy, że nie jesteśmy w stanie wydostać się z dołka, w którym się znaleźliśmy. Poczucie, że spóźniliśmy się na pociąg lub, co gorsza, złapaliśmy niewłaściwy. Mając nadzieję, że nadejdzie objawienie, błyskawica jasności, która uderzy. Mapa i kompas spadną z nieba. Jakąś instrukcję obsługi, która pokaże nam, co powinniśmy zrobić z naszym życiem i jak to zrobić.

Tylko, że to się nigdy nie dzieje.

I choć nasze racjonalne mózgi walczą, by przekonać nas, że to normalne i że to minie (co nastąpi), wciąż czujemy się jak porażki.

Teraz, jako ktoś, kto żyje w tym cyklu na stałe, uważam się za eksperta w tej konkretnej marce egzystencjalizmu. Oto co odkryłem:

Nie czujemy się jak porażki, ponieważ jesteśmy zdezorientowani, czujemy się jak porażki, ponieważ myślimy jesteśmy sami w naszym zamieszaniu. Jesteśmy przekonani, że wszyscy inni zostali obdarzeni darem jasności, skupienia i wytrwałości. Wszyscy oprócz nas znają sekret szczęścia i spełnienia. Wszyscy inni mają tę całą grę rozgryzioną.

A kiedy jesteśmy zajęci wiktymizowaniem samych siebie, chwilowo tracimy zdolność do przybliżania i rozpoznawania wyjątkowych obciążeń, które wszyscy, których znamy, dźwigają (i zdecydowanie tak jest, proszę mi wierzyć na słowo).

Proszę wejść: Historie

Podczas gdy prawdziwi ludzie starają się ukryć swoje wady i lęki, wszystkie dobre historie są w swej istocie tylko gloryfikowaną eksploracją lęków i wad swoich bohaterów. Powodem, dla którego fikcyjni ludzie są O WIELE łatwiejsi do połączenia niż prawdziwi ludzie, jest to, że fabuła stawia ich w sytuacjach, które zmuszają ich do ujawnienia swoich najgłębszych słabości (wbrew ich woli). A nic tak nie pociesza wrażliwej osoby, jak wrażliwość drugiej osoby.

Dlatego właśnie filmy o dojrzewaniu były dla mnie taką deską ratunku. Większość moich problemów w tajemniczy sposób wydaje się łatwiejsza do opanowania, gdy patrzę, jak inni ludzie cierpią przez podobne rzeczy. A może, gdy odkryję, że w rzeczywistości nie jestem sam.

Oto więc 10 filmów, które moim zdaniem dodadzą Państwu otuchy, uciszą niektóre lęki lub przynajmniej pomogą dostrzec wszystkie sposoby, w jakie Państwa problemy nie są niczym szczególnym.

1. Frances Ha (2012)

Proszę posłuchać, jeśli widzicie nazwisko Grety Gerwig lub Noah Baumacha na filmie (ten ma oba!), powinniście po prostu ślepo go obejrzeć, bez zadawania pytań. Powiedziawszy to, Frances Ha jest szczególnie idealny dla osób w wieku dwudziestu kilku lat ze względu na błyskotliwość, z jaką oddaje przejście z jednej fazy życia do drugiej.

Frances to 27-letnia aspirująca tancerka próbująca odnaleźć swoje miejsce w świecie. Zmaga się z życiem miłosnym, stabilnością finansową i zmieniającymi się relacjami z Sophie – jej najlepszą przyjaciółką. Ten przejmujący i zabawny film jest jak ciepły uścisk dla tych z nas, którzy wciąż zmagają się z dystansem i ciszą dorastania. Jeśli uważają Państwo, że pozostają w tyle we wszystkich aspektach życia, a Państwa znajomi wydają się radzić sobie z dorosłością o wiele lepiej i sprawniej niż Państwo, to ten film z pewnością Państwu pomoże.

2. Cha Cha Real Smooth (2022)

Cha Cha Real Smooth to dramat o dojrzewaniu, który śledzi losy Andrew – uroczego 22-latka, świeżo po powrocie z college’u, który nie ma jasności co do swoich dalszych kroków. Potyka się o tymczasową pracę, pracując jako starter na lokalnych bar micwach i zaprzyjaźnia się z tajemniczą Domino (Dakota Johnson) i jej córką Lolą (Vanessa Burghardt), która jest autystyczna.

Film eksploruje różne relacje i postacie w tak ostrożny i delikatny sposób, że niemal łamie serce. Cooper Raiff jest również naprawdę dobry w uchwyceniu ostrej tekstury samotności zabarwionej możliwościami, o którą chodzi w kryzysie ćwierćwiecza. Przypomni Państwu, że pozbieranie się do kupy to podróż, a nie cel.

Jest osobisty, czuły i prawdziwy. A także zabawna!

3. Moonrise Kingdom (2012)

Jeśli ostatnio czują się Państwo rozczarowani i wyczerpani znojem rzeczywistości, to ten film jest dla Państwa. Wszystkie filmy Wesa Andersona są jak wkroczenie do magicznego świata baśni, ale Moonrise Kingdom jest moim ulubionym ze względu na to, jak oddaje istotę dzieciństwa, nigdy nie przedstawiając dzieci jako dziecinnych.

Jest to historia dwójki dzieci – Suzy i Sama, którzy zakochują się w sobie i postanawiają razem uciec. Film ma cudownie kapryśny, retro, bajkowy klimat, który sprawia, że jest zarówno nostalgiczny, jak i pocieszający. A dzięki klasycznemu martwemu humorowi Wesa Andersona i tematom rodziny, przyjaźni i tożsamości na pierwszym planie – jeśli ten film nie uleczy Państwa, to przynajmniej przeniesie Państwa daleko od kłopotów.

4. Najgorsza osoba na świecie (2021)

Kolejny film o kimś w wieku dwudziestu kilku lat, który rozgryza wszystko po kolei. Proszę bardzo.

“Najgorsza osoba na świecie” to norweski komediodramat romantyczny, w którym młoda kobieta o imieniu Julie próbuje dowiedzieć się, kim chce być. Byłam bliska płaczu już w pierwszej minucie filmu z powodu tego, jak bardzo utożsamiałam się z montażem przedstawiającym wielokrotne zmiany kariery Julie.

Podczas gdy fabuła prowadzi nas przez jej życie miłosne (scenariusz jest genialny i boleśnie prawdziwy), bijącym sercem filmu jest podróż, którą wszyscy musimy odbyć w kierunku samych siebie. Na pierwszy plan wysuwa się odkrywanie samego siebie i powolne, ale ostateczne zrozumienie, że nieposiadanie wszystkich (lub żadnych) odpowiedzi w życiu jest całkowicie akceptowalnym miejscem do rozpoczęcia.

5. C’mon C’mon (2021)

Nie wiem jak to wytłumaczyć, ale ten film rozluźnił coś w mojej klatce piersiowej. To jedno z najbardziej szczerych kinowych doświadczeń w moim życiu.

Johnny (Joaquin Phoenix) jest producentem audio, który przeprowadza wywiady z dzieciakami w wieku nastoletnim (grupa wiekowa postrzegana jako wiecznie obleśna) na różne tematy. Nagle zostaje wrzucony w sytuację, w której musi opiekować się swoim siostrzeńcem Jesse, podczas gdy jego matka (siostra Johnny’ego) opiekuje się swoim niestabilnym psychicznie mężem. Dzięki przejmująco czułym interakcjom Johnny zyskuje nowe spojrzenie na świat i doświadcza wzlotów i upadków, radości i frustracji związanych z opieką nad dzieckiem.

Film (nakręcony w czerni i bieli) jest medytacją nad tym, jak wszyscy jesteśmy kształtowani przez siebie nawzajem, zwłaszcza przez ludzi, których kochamy. Jest refleksyjny i szczery, a jeśli czują się Państwo przygnębieni i samotni, myślę, że warto go obejrzeć. Nie mogłem mówić przez jakiś czas po obejrzeniu tego filmu, ponieważ wciąż przetwarzałem sposób, w jaki jednocześnie złamał i uleczył coś we mnie.

6. About Time (2013)

About Time to technicznie rzecz biorąc komedia romantyczna, ale też coś znacznie więcej. Film śledzi losy Tima Lake’a (w tej roli Domhnall Gleeson), który odkrywa, że posiada zdolność cofania się w czasie w ramach swojego własnego życia. Jednak to, co mi się podobało, to fakt, że film nie przejmował się mechaniką ani implikacjami samych podróży w czasie. Zamiast tego, podróże w czasie zostały wykorzystane jako narzędzie do zbadania głębszych warstw ludzkiej egzystencji, wyborów i ich konsekwencji.

To film o nauce akceptowania, a nawet przyjmowania niepewności i niedoskonałości życia. O uświadomieniu sobie, że życie przydarza się nam, właśnie teraz. W zwykłych, przyziemnych, nudnych chwilach, które bierzemy za pewnik. W bolesnych, rozdzierających serce, okropnych chwilach, których wartości jeszcze nie znamy. Ten film ma również jednego z moich ulubionych ekranowych ojców (granego przez Billa Nighy’ego), co mówi DUŻO, i sprawił, że zapłakałem, ponieważ tak banalnie, jak to brzmi, przypomniał mi, jak ulotny i cenny jest mój czas tutaj.

7. Almost Famous (2000)

Jest taka kwestia w tym filmie, o której myślę częściej niż chcę przyznać. Brzmi ona następująco: “Jedyną prawdziwą walutą w tym zbankrutowanym świecie jest to, czym dzielisz się z kimś innym, gdy jesteś niefajny”.

Rozgrywający się w latach 70. na rockowej scenie muzycznej, film śledzi podróż Williama Millera, młodego i idealistycznego aspirującego dziennikarza muzycznego. Poprzez swoje transformacyjne doświadczenia w trasie z fikcyjnym zespołem Stillwater, William porusza się po zawiłościach dorosłości, tworzy trwałe więzi i odkrywa swój własny głos.

Ten film dosłownie pulsuje energią. Łatwo się go ogląda, jest ikoniczny pod każdym względem i bez wysiłku szczery. Ma również naprawdę autentyczne przesłanie, które trafi do Państwa serc i pozostanie tam jeszcze długo po zakończeniu filmu. Do tego muzyka jest nie z tego świata!

8. Grzeczne społeczeństwo (2023)

Ten film to czysta magia. Olśniewający, pełen akcji, zabawny w nieoczekiwany sposób i wypełniony po brzegi sercem!

Może jestem stronniczy jako starszy muzułmanin z Azji Południowej (nie wspominając o nieudanym artyście), ale myślę, że więcej osób powinno obejrzeć ten film. Podąża za dwiema siostrami – Leną, starszą, która porzuciła szkołę artystyczną, i Rią, młodszą siostrą, która aspiruje do bycia kaskaderką. W feministyczny sposób podchodzi do wielu tropów i konwencji filmowych, fachowo obalając oczekiwania i wciąż oddając hołd wielkim.

Choć w istocie chodzi o siostrzeństwo, to także o odwagę. Odwagę do walki nie tylko z ograniczającymi pokoleniowymi, kulturowymi i płciowymi przekonaniami, ale także z własnymi lękami i niepewnością. Jest podnoszący na duchu, absurdalny i cudownie samoświadomy, sprawiając, że zapominasz o swoich problemach i jednocześnie inspirując cię do skopania im tyłka.

9. Eighth Grade (2018)

Ósma klasa to film, który zawsze będzie bliski mojemu sercu, ponieważ dzięki empatycznemu przedstawieniu wczesnego niepokoju nastolatków i samoświadomości, uspokoił we mnie cringy ósmoklasistę, który po prostu chce być akceptowany.

Bo Burnham określa swój reżyserski debiut jako “próbę przedstawienia dzieci, które żyją swoim życiem online”; młodych ludzi, którzy zostali “błędnie scharakteryzowani jako zapatrzeni w siebie, narcystyczni, płytcy”, ale w rzeczywistości zostali “zmuszeni przez kulturę, której nie stworzyli, do bycia świadomymi siebie w każdej chwili”. Film opowiada o Kayli, nieśmiałej, pozornie cichej dziewczynie, która nie do końca pasuje do tego, czego chce, ale jest zdeterminowana, by próbować dalej.

Większość z nas prawdopodobnie czuje się daleko od trywialnych wzlotów i upadków gimnazjum, ale jestem przekonany, że wyruszenie w tę podróż z Kaylą pocieszy każdego, kto dryfuje lub doświadcza pewnego rodzaju przejścia. Ponieważ przepychanka między chęcią wymyślenia czegoś na nowo a jednoczesnym strachem przed negatywną uwagą jest uniwersalna.

10. Piku (2015)

Chciałem dodać do tej listy film hinduski, ale za cholerę nie mogłem się zdecydować który. W końcu zdałem sobie sprawę, że z mojej ogromnej listy wygodnych filmów hinduskich, być może jedynym najbardziej relatywnym musi być Piku. W przeciwieństwie do innych filmów na liście, Piku nie jest ani bardzo młoda, ani nie wydaje się szczególnie zagubiona. Jej okoliczności są drastycznie różne od moich, podobnie jak jej pochodzenie kulturowe i osobowość. Więc co jest porównywalne?

Myślę, że to poczucie, że przez większość filmu nosi w sobie to samo zmęczenie, co ja.

Obserwowanie, jak ostrożnie podchodzi do każdego dnia, godzi swoje pragnienia z obowiązkami, dostosowuje się do kaprysów swojego starego, okropnego i wciąż w jakiś sposób kochanego ojca, a na koniec znajduje sposób, by z tego wszystkiego wyrosnąć, sprawiło, że poczułem się zarówno pełen nadziei, jak i mniej samotny. Sam film jest przezabawny, chwytający za serce i po prostu genialnie napisany.

No i proszę! Jeśli podobało się Państwu i dodali Państwo któryś z tych filmów do swojej listy obserwowanych, proszę rozważyć śledzenie mnie tutaj na Medium, ponieważ planuję pisać wiele artykułów i list związanych z filmami!

Tags: , , , , , , , , ,