Wszystkie filmy Christophera Nolana w rankingu

0 Comments

Jeśli nie żyją Państwo głęboko pod powierzchnią Ziemi z kolonią Morloków, to z pewnością wiedzą Państwo, że Christopher Nolan ma w ten piątek premierę nowego filmu. Oppenheimer to oparta na faktach biografia Roberta J. Oppenheimera, człowieka najbardziej bezpośrednio odpowiedzialnego za opracowanie bomby atomowej. Poznają Państwo również absurdalnie zabawną “rywalizację” która została wyprodukowana za pośrednictwem mediów społecznościowych między Nolanem a reżyserką Gretą Gerwig, ponieważ film Gerwig Barbie otwarte tego samego dnia.

Nolan ma niezwykle imponujący dorobek. Jest jednym z niewielu wyjątkowych artystów w Hollywood, którzy tworzą prawdziwie oryginalne, wyraziste, a jednocześnie mainstreamowe filmy (do tej grupy zaliczyłbym także Denisa Villeneuve’a, Jordana Peele’a i wspomnianą Gerwig). Jestem niezwykle podekscytowany Oppenheimera i jeśli wierzyć wszystkim wczesnym recenzjom, możemy spodziewać się wielkich rzeczy. Aby uczcić premierę, oto wszystkie dotychczasowe filmy Christophera Nolana, uszeregowane według osobistych preferencji.

Źródło: Momentum Pictures

Debiut Nolana to niedoceniana, ultra niskobudżetowa ciekawostka, która jednak zawiera w sobie ślady geniuszu, który miał pojawić się w wielu jego późniejszych dziełach (w tym nieliniowe shenanigany na osi czasu). Nakręcony na czarno-białej taśmie 16 mm, ten trzymający w napięciu thriller psychologiczny dotyczy zmagającego się z trudnościami pisarza, który zaczął śledzić ludzi w poszukiwaniu inspiracji. Gdy mężczyzna, którego śledzi, orientuje się, że jest śledzony, przedstawia się i okazuje się być włamywaczem. Pisarz zgadza się towarzyszyć mu we włamaniach, co prowadzi do noirowych komplikacji. To energiczne, skrupulatne 70 minut, ale zadziałało wystarczająco dobrze dla Nolana jako wizytówka, aby mógł przejść do większych rzeczy w swoim następnym filmie. Całkiem imponujące, biorąc pod uwagę, że film był kręcony w weekendy z obsadą, która również miała pełnoetatową pracę do żonglowania.

Tags: , , , ,